- Individualni PEAT i Aspektika radovi u Podgorici od 13. do 21. decembra
- Kvantna spektralna dijagnostika u Podgorici od 8. do 12. decembra
- Trening vida u Podgorici 26. i 27. novembra
- Bio-eterična dijagnostika i terapija od 5. do 10. novembra u Podgorici
- Čudesna moć bio-eterične metode i terapije
- Šta je Bowen tehnika i kod kojih stanja može pomoći
NOVI članci
Selen i zdravlje
Kategorija: Zdravlje
Primjena u prevenciji i liječenju oboljenja
Istraživanja su pokazala da selen dobro štiti tijelo od srčanih oboljenja, osnažuje imunitet tijela, smanjuje rizik od mnogih vrsta raka, osobito raka dojke, želuca, grla i rektuma, te štiti tijelo od toksičnosti teških metala i zagađenosti okoline, usporava starenje i pomaže u borbi protiv artritisa, Crohnove bolesti, infekcija i mnogih bolesti kože. Takođe pospješuje djelovanje vitamina E.
Istraživanja pokazuju da je na područjima gdje je tlo siromašno selenom opasnost od pojave raka znatno povećana. Hrvatska pripada grupi zemalja čije tlo je vrlo siromašno ovim mineralom i u kojima je rak dojke i drugih organa povećan u odnosu na druge zemlje. Zato se ljudima naše zemlje preporučuje konzumirati selen dodatno, u vitaminskim pripravcima.
Najmanji dnevni unos
Najmanji preporučeni dnevni unos selena za odrasle ljude revidiran je 2000. godine i postavljen na 55 do 75 mikrograma, u zavisnosti od pola. Muškarci trebaju više selena nego žene. U prevenciji i liječenju bolesti preporučuje se uzimati 100 do 200 mcg selena.
Dodaci ishrani
U vitaminskim pripravcima selen nalazimo u nekoliko oblika, organskim, kao što je selenometionin i anorganskim. Selenometionin je oblik koji prirodno nalazimo u hrani. Taj se oblik dobro apsorbuje, većinom do 90%. Natrijev selenit i selenat su anorganski oblici selena i dok se selenat mnogo bolje apsorbira, selenit se nešto duže zadržava u organizmu i zato je jednako dobar oblik za vitaminske pripravke.
Apsorpcija
Selen pripada grupi minerala koji se veoma dobro apsorbuju. Apsorpcija iznosi od 50 do čak 100%. Organski se selen puno bolje apsorbuje od anorganske soli selena. Selenometionin je najčešći oblik na tržištu. Taj se oblik najčešće apsorbuje oko 90% od ukupne količine.
Toksičnost
Pretjerano konzumiranje selena može prouzrokovati toksične nuspojave kao što su opadanje kose, propadanje noktiju i zuba, dermatitis, apatiju i progresivnu paralizu. Akutno trovanje uzrokuje groznicu, ubrzano disanje, gastroenteritis, mijelitis (upala kralježničke moždine i koštane srži), anoreksiju i smrt. No, valja napomenuti da selen u terapijskim dozama, pa čak niti u dvostruko većim od terapijskih, nije uopšte toksičan.
Sadržaj u hrani
Pojedinačno, daleko najbogatiji izvor selena su brazilski orasi. Jedan orah može sadržati i do 100 mcg selena. Dalje, najbogatiji izvor su rakovi, ribe i iznutrice, a zatim jaja, žitarice i meso. Voće i povrće sadrži relativno malo selena.
Izvori:
račići
jaja
žitarice
meso
grašak
voće
mlijeko
Interakcije s lijekovima i mineralima
Interakcije selena s lijekovima nisu još dovoljno istražene. Što se tiče ostalih minerala, kadmiumj smanjuje iskoristivost selena jer mu je u tijelu antagonist. Selen se preporučuje uzimati zajedno s vitaminom E jer mu je tada antioksidativni učinak u tijelu povećan. U nedostatku selena, vitamin E može spriječiti neke od važnih simptoma deficita. Vitamin A pospješuje apsorpciju selena.
Ko je online
Ko je na mreži: 17 gostiju i nema prijavljenih članova