- Individualni PEAT i Aspektika radovi u Podgorici od 13. do 21. decembra
- Kvantna spektralna dijagnostika u Podgorici od 8. do 12. decembra
- Trening vida u Podgorici 26. i 27. novembra
- Bio-eterična dijagnostika i terapija od 5. do 10. novembra u Podgorici
- Čudesna moć bio-eterične metode i terapije
- Šta je Bowen tehnika i kod kojih stanja može pomoći
NOVI članci
Prevencija osteoporoze
Kategorija: Zdravlje
Osteoporoza predstavlja jedan od najozbiljnijih zdravstvenih rizika u razdoblju poslije menopauze. Ipak, ona nije dio normalnog starenja i može se spriječiti i liječiti. Najvažnija je prevencija.
Promjene u kostima
Kosti pružaju podršku tijelu, omogućavaju održavanje ravnoteže. Skoro sedamdeset posto kosti čini tzv. potporna elastična tvorevina - kolagen, a ostali dio čine minerali. Najvažniji mineral za održavanje kostiju čvrstim je kalcijum.
Kod zdravih osoba, najveća gustina kostiju se dostiže krajem treće decenije koja ostaje na približno istom nivou do četrdesetih godina života. Poslije toga se prosječno gubi od 0,5 do 1 posto koštane mase godišnje. Ovo postepeno gubljenje/smanjenje koštane mase se naziva osteopenija, a vremenom može preći u osteoporozu.
Najveća zamka ovog oboljenja je to što se kod velikog broja žena ovo smanjenje koštane mase odvija gotovo neprimjetno i bez naročitih simptoma. Kada dođe do pojave simptoma, to je znak da je koštana masa dostigla nivo na kojem ne predstavlja dobru podršku tijelu.
Postoje dva oblika osteoporoze u zavisnosti od životnog doba kada se pojavljuje:
1. pojavljuje se oko 50. godine života usled smanjenog nivoa estrogena
2. pojavljuje se oko 70. godine života usled slabog metabolizma kalcijuma
Provjerite u kakvom su stanju vaše kosti
Najvažnija metoda u dijagnostici osteoporoze je osteodenzitometrija (mjerenje gustine kostiju, odnosno koštane mase). Ova metoda je jednostavna, potpuno bezbolna i ne zahtijeva nikakve pripreme.
Da bi organizam u potpunosti usvojio kalcijum, potrebno je unositi i vitamin D. Izvori vitamina D su: jaja, losos, sardine, tunjevina, riblje ulje, sunčeva svjetlost...
Kalcijum prije svega!
Pojava osteoporoze se može izbjeći ako se na vrijeme upoznamo sa ovom bolešću i time kako se može spriječiti. Da bi zaštitili kosti, održali ih zdravim i jakim i spriječili pojavu osteoporoze najznačajnije je unositi namirnice koje sadrže hranljive materije kao što su kalcijum, vitamin D, silicijum, cink, bakar. Neophodno je unositi kalcijum u dovoljnoj količini, a nutricionisti preporučuju od 800 mg – 1200 mg na dnevnom nivou.
Izvori kalcijuma: zeleno povrće sjemenke, mliječni proizvodi - mlijeko, jogurt, sir, mahunarke, koštunjavo voće (bademi) riba, naročito sardine sjemenke susama
Osim unošenja minerala potrebnih za održavanje kostiju zdravim, potrebno je i smanjiti unos alkohola, gaziranih napitaka, kao i kafe. Svakodnevna tjelesna aktivnost u trajanju od 30 minuta je od velikog značaja za održavanje koštanog sistema zdravim.
Ko je online
Ko je na mreži: 42 gostiju i nema prijavljenih članova