- Individualni PEAT i Aspektika radovi u Podgorici od 13. do 21. decembra
- Kvantna spektralna dijagnostika u Podgorici od 8. do 12. decembra
- Trening vida u Podgorici 26. i 27. novembra
- Bio-eterična dijagnostika i terapija od 5. do 10. novembra u Podgorici
- Čudesna moć bio-eterične metode i terapije
- Šta je Bowen tehnika i kod kojih stanja može pomoći
NOVI članci
Ljekovita svojstva suvog voća
Kategorija: Kuhinja
Prekomjerno konzumiranje šećera možemo izbjeći korištenjem suvog voća koji svojom slatkoćom i ukusom čine poslastice ukusnijima ali i zdravijima. Ne samo što je bogat izvor prirodnog šećera, nego je suvo voće puno enzima, vitamina, fruktoze i minerala. Sadržaj minerala, posebno kalcijuma i gvožđa u suvom voću je veći nego u svježem pa se smatraju veoma bitnim u ishrani.
Kod sušenog voća odstranjuje se vlaga, ali svi hranjivi sastojci ostaju. Ukus je isti ili intenzivniji, jer su sušene namirnice zapravo koncentrat hranjivih sastojaka. Sušeno voće se ne kvari ako je pravilno osušeno i uskladišteno.
Metoda sušenja voća
Sušenje namirnica je najstariji i najzdraviji način konzerviranja hrane. Suši se na prozračnom i toplom mjestu, tako da dođe do isparavanja vode, a ne fermentacije. Ako ga sušite u pećnici, temperatura mora biti do 50 stepena C jer se na višim temperaturama uništavaju vitamini i smanjuje udio hranjivih i korisnih sastojaka za naše tijelo.
Vrlo je kalorično i energetski nabijeno pa ga je dobro jesti za doručak, uz orašaste plodove.
Važno je znati na koji se način voće sušilo jer se u modernoj prehrambenoj industriji često koristi sumpor ili neki gasovi koji se ne deklarišu, a služe za zaštitu proizvoda od moljaca i drugih štetočina, za očuvanje prirodne boje i konzervisanje.
Veća količina sumpora može prouzrokovati znakove trovanja kao što su glavobolja, mučnina, nadutost i slične neugodnosti. Iz tog razloga je najsigurnije da sami sušimo voće ili kupujemo od bio proizvođača.
Ukoliko primijetite bjelkasti talog na suhom voću, to je samo kristalizovani šećer.
Vrste
GROŽĐICE
Od svog svježeg voća, grožđe je najbogatije ugljenim hidratima, tako da kroz njega možemo dobiti znatnu količinu energije. Bogato je mnogim hranjivim materijama i veoma zdravo, sadrži zaštitne materije poput resveratrola, a crno grožđe sadrži i isoflavone.
Samo određene sorte grožđa se suše čime se dobivaju grožđice, koje su još koncentrisanije u svom bogatstvu različitih hranjivih sastojaka.
Kako bi poboljšali krvnu sliku i povećali nivo hemoglobina u krvi, uzmite 5 grožđica crnog grožđa i 5 badema, i preko noći ih namočite u vodi. Ujutro pojedite. Hemoglobin je sastojak eritrocita crvenih krvnih zrnaca koji distribuira kiseonik do svih tkiva i organa. Smanjenje hemoglobina dovodi do anemije i malaksalosti.
MARELICE
Plodovi marelice sadrže znatne količine vitamina A koji je poznat kao snažan antioksidans i zaštitnik od degenerativnih poremećaja. Sadrže i mnoge vitamine B skupine, vitamin C te minerale kalcij, fosfor i kalij. Sve te hranjive tvari su još koncentrisanije u suvim marelicama. Tako se, sušenjem 100 grama marelica količina vitamina A povećava sa 2600 IJ na 7000 IJ vitamina. Suve marelice su takođe veoma korisne za anemične osobe i zahvaljujući njihovoj izrazito visokoj koncentraciji gvožđa.
SUVE ŠLJIVE
Suve šljive su posebno bogate vitaminom A, riboflavinom i vitaminom C, te kalcijumom i magnezijumom, te mogu poslužiti i kao prirodan laksativ. Stoga se mogu koristiti kod slučajeva zatvora, naročito kod male djece i kod starijih ljudi.
URME
Urme su veoma bogate različitim vitaminima i mineralima među kojima se posebno ističu vitamin B1, B5 i folna kiselina, te kalcijum, magnezijum, pa čak i gvožđe. Taj je plod izrazito sladak (u svježem stanju sadrži 55% šećera, koji se sušenjem znatno koncentriše). Predstavljaju odličan prirodan izvor energije koji brzo daju snagu, bez kasnijeg pada koncentracije šećera u krvi.
Kolač sa suvim voćem
Napravite za ove praznike ukusan kolač sa sušenim voćem.
A evo i recepta!
Sastojci
3 jaja
3 šolje brasna
1 1/2 šolje šećera
1 šoljica ulja
1 šolja mlijeka
1 prašak za pecivo
1 vanilin sećer
grožđice, sjeckani orasi, kakao, suho voće...
Priprema:
1. Umutite jaja i šećer, a potom dodajte ulje, mlijeko, vanilin šećer, prašak za pecivo i na kraju brašno. (Veličina šolje koja se koristi je od 2 dcl.)
2. U smjesu ručno umiješajte grožđice, sjeckane orahe, suho voće ili nešto drugo po želji. Ukoliko želite, u polovinu smjese možete staviti kakao.
3. Ako stavljate kakao, prvo u kalup izlijte svjetlu smjesu, a onda u ostatak stavite kakao, umiješajte i prelijte preko svijetle smjese.
4. Pecite na 190 C oko 1h.
Kolač je gotov kada se lagano odvoji od krajeva kalupa, a možete ga testirati i ubodom čačkalice. Ako na njoj još ostaje tijesta kolač se još mora peći, ako čačkalica ostane ista kao i prije nego ste ju uboli u tijesto onda je kolač gotov.
Autor: Marijana Brodarić
© Copyright Park Božanske Energije, Zagreb
01/29 81 421 ili mobitel: 091/16 17 540; (od 11 do 14 sati)
e-mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
;
Facebook stranica: Divine Energy Park
Ko je online
Ko je na mreži: 17 gostiju i nema prijavljenih članova