- Individualni PEAT i Aspektika radovi u Podgorici od 13. do 21. decembra
- Kvantna spektralna dijagnostika u Podgorici od 8. do 12. decembra
- Trening vida u Podgorici 26. i 27. novembra
- Bio-eterična dijagnostika i terapija od 5. do 10. novembra u Podgorici
- Čudesna moć bio-eterične metode i terapije
- Šta je Bowen tehnika i kod kojih stanja može pomoći
NOVI članci
Folna kisjelina - uloga i izvori
Kategorija: Zdravlje
Folna kiselina (vitamin B9) je vitamin koji ljudi u industrijski razvijenim zemljama najčešće imaju manje nego potrebno.
Manjak folne kiseline u prvim sedmicama trudnoće može da dovede do teških poremećaja u razvoju nerođenog djeteta, tako da se preporučuje redovno uzimanje folne kiseline svim ženama koje žele da ostanu trudne i naravno trudnicama.
Folna kiselina je uključena u produkciju tzv. hormona sreće - serotonina, noradrenalina i dopamina, zajedno sa vitaminima B1, B6 i B12. Zbog toga u slučaju manjka folne kiseline dolazi između ostalog i do depresije ili pojačavanja postojeće, tako da se folna kiselina (ali i ostali B vitamini) dodatno uzimanju kod psihičkih i neuroloških bolesti (depresija, osjetljivost, zaboravnost...).
Folna kiselina učestvuje i u produkciji hemoglobina, sintezi membrana ćelija.
Folna kiselina se koristi i kod anemije, gihta (sa vitaminom C), osteoporoze, te sa vitaminima B2, B6 i B12 za smanjenje rizika dobijanja kardiovaskularnih bolesti, jer kombinacija ovih vitamina smanjuje vrijednost homocisteina za 30-60%.
Prirodna folna kiselina je jako osjetljiva na svijetlo i toplinu, dok je sintetička folna kiselina jako stabilna. Ipak se naravno bolje resorbuje folna kiselina prirodnog porijekla.
Ukoliko se folna kiselina uzima dodatno, važno je da se uzima za vrijeme ili poslije jela, najbolje sa ostalim B- vitaminima, posebno vitaminom B12.
Količina folne kiseline u tijelu je kod alkoholičara smanjena, takođe u slučaju uzimanja kontraceptivnih pilula ili aspirina.
Ukoliko se folna kiselina duže vrijeme uzima u povećanim dozama, to može prouzrokovati manjak cinka u tijelu, a u slučaju istovremenog manjka vitamina B12, može doći do neuroloških poremećaja (zato uvijek uzimati B kompleks).
Folna kiselina se nalazi u germi, pšenici, iznutricama, integralnim žitaricama, brokoliju. Kuvanjem se uništava.
Dnevna potreba iznosi 400 mcg, kod trudnica 600 mcg dnevno, dok se terapeutski mogu koristiti i količine do 2.000 mcg dnevno (samo uz ljekarsku kontrolu).
Ko je online
Ko je na mreži: 40 gostiju i nema prijavljenih članova