MONNA - magazin za zdrav i uspješan život

Individualni PEAT i Aspektika radovi u Podgorici od 13. do 21. decembra: Koliko stres i negativne emocije štete zdravlju   "Imam glavobolje od stresa", "Sve me boli od nervoze"... Koliko puta se desilo da izgovorite rečenice poput ovih? Živimo u veoma stresnom vremenu koje zahtijeva vještine Kvantna spektralna dijagnostika u Podgorici od 8. do 12. decembra: Šta je kvantna/spektralna analiza?   Svaka ćelija ima svoj spektar sa određenim karakteristikama. Pre svake hemijske promene u ćeliji nastupa fizička promena. To izaziva treperenje ćelijske membrane, a to opet emituje spektar koji može da Trening vida u Podgorici 26. i 27. novembra : Jasan vid bez naočara  Gorica Mijovic i Marijan Brvar su instruktori treninga vida odnosno metode oporavka vida vežbama za oči. Unazad 9 godina bave se edukacijom o tome kako da osobe koje Bio-eterična dijagnostika i terapija od 5. do 10. novembra u Podgorici: "Bioeterična metoda je dijagnostika i terapija poremećenog energetskog tela.", objašnjava Lejla Ljubenković iz Novog Sada, farmaceut, hormone healing terapeut, klinički aromaterapeut i radiestezista sa više od 20 godina iskustva u radu, Čudesna moć bio-eterične metode i terapije: "Bioeterična metoda je dijagnostika i terapija poremećenog energetskog tela.", objašnjava Lejla Ljubenković iz Novog Sada, farmaceut, hormone healing terapeut, klinički aromaterapeut i radiestezista sa više od 20 godina iskustva u Šta je Bowen tehnika i kod kojih stanja može pomoći : "Ono što je posebno potrebno istaći jeste činjenica da Bowen tehnika nema kontraindikacije zato što je u pitanju samoiscjeljenje tj. samo tijelo jeste ljekar koji potpomognut znanjem i radom Bowen Festival - Zdravlje i njega zene 22. i 23. juna u TC Delta City:   Festival pod nazivom "Zdravlje i njega zene", odrzace se u Podgorici, 22. i 23. juna 2022. godine u trznom centru Delta City, od 16h do 22h.   Festival organizuje Udruzenje za holisticku Možete li odabrati pol svoje bebe? Sada je to moguće!: Možete li odabrati pol svoje bebe? Sada je to moguće!   Ako trudnicu pitate da li preferira pol svog nerođenog djeteta, većina će vam reći da im je jedina želja da rode Kurs depilacije, maderoterapije i manikir - pedikir u Podgorici: Obuke u Podgorici za:   - maderoterapiju, klasičnu i brazilsku  - depilacije (sve zone) - 180e - manikir i pedikir (ruski, estetski sa trajnim lakom, nadogradnja, tipse, izlivanje, medicinski)   067 535 705 ili na Viber Tretmani i edukacije Strechink - kozmetičke kamuflaže u Podgorici: Kozmetička kamuflaža je Brazilska metoda kojom kamufliramo trajno sve nedostatke kože.Stretchink metoda - pigment se ubrizgava u kožu mašinicom i ne bledi vremenom. Boja se posebno meša za svakog klijenta

Epiduralna anestezija - pitanja i odgovori

 

 

Epiduralna anestezija je jedan od načina za smanjenje bolova prilikom porođaja prilikom kojeg se anestezira samo dio tijela, dok je žena budna i svjesna svega. Kao i većina drugih medicinskih zahvata, ima svoje prednosti i nedostatke. Njih treba dobro odmjeriti prije odluke.

 

 

Izvođenje


Kod epiduralne anestezije ponavljano se unosi lokalni anestetik u epiduralni prostor kičmenog stuba. To prekida nadražaje koji se prenose živcima materice i porođaj prolazi bez zaustavljanja. Uspješna epiduralna anestezija pruža bezbolno svjesno stanje tokom cijelog porođaja.

Epiduralnu anesteziju sprovodi anesteziolog. Ne daje se dok ne počnu trudovi. Prije početka zahvata, daje se 1-2 litra infuzijske tečnosti koja se nastavlja i tokom porođaja. Žena treba da se smjesti na lijevi bok ili u sjedeći položaj s bradom na grudima i koljenima blizu stomaka. Ovaj položaj je neudoban za većinu žena.

U nivou struka, na leđima, očisti se dio kože, anestezira i zatim se veća igla uvodi kroz anesteziranu kožu u epiduralni prostor kičmene moždine (epiduralni prostor je prostor iznad zadnjice, tvrde ovojnice kičmene moždine). Mala cijev, kateter, uvlači se kroz tu iglu dok vrh katetera ne dostigne epiduralni prostor. Igla se zatim pažljivo izvlači, a kateter ostaje u epiduralnom prostoru tako da se može dati još anestetika. Test doza anestetika se ubrizgava u kateter za provjeru pravilnog smještaja katetera. Ukoliko je dobro smješten, primjenjuje se prva doza anestetika. Kateter se pričvrsti za leđa i ne ometa pomjeranje u krevetu niti se osjeća na leđima. Bol koja se osjeća tokom ovog postavljanja je kratkotrajan bol uboda ili može trajati par minuta.

3-5 minuta poslije prve doze, nervi materice postaju neosjetljivi. Nakon deset minuta se to osjeća. Kada početna doza prestaje djelovati, daje se druga doza kroz kateter. Dodatne doze daju se svakih sat do dva, u zavisnosti od lijeka i pojedinih doza.

Kad se dijete rodi, kateter se uklanja. Učinak anestezije obično nestaje nakon sat do dva. Nakon što prestane djelovanje anestetika, žena osjeća neprijatno peckanje oko porođajnog kanala.


Da li je epiduralna anestezija sigurna?
Epiduralna anestezija smatra se sigurnom za majku i dijete. Međutim, postoje rizici. Porođaj se za vrijeme ove anestezije često treba dovršiti porodnim forcepsom ili drugim pomoćnim sredstvima što je dodatni rizik. Najčešća neželjena nuspojava je iznenadan pad majčinog krvnog pritiska. Pojavljuje se u 1-2% slučajeva i može biti opasan za majku i dijete.

Kad se to dogodi, medicinsko će osoblje preduzeti hitne akcije i obično riješiti problem. Često mjerenje pritiska je potrebno nakon svake doze lijeka.

 

Kad se daje epiduralna anestezija i hoće li naškoditi djetetu?
Epiduralna anestezija se daje kad porođaj počne. Međutim, epiduralna anestezija može porođaj usporiti i oslabiti trudove. Ukoliko se ovo dogodi, može se dati lijek koji pojačava trudove. Ukoliko se da taj lijek, žena je pod pojačanim nadzorom jer može doći do pretjeranog stimulisanja materice.

 

Da li je epiduralna anestezija uvijek uspješna?

Ukoliko ljekar ne može s lakoćom locirati epiduralni prostor, nije moguće koristiti ovu metodu. Ali, to se rijetko dešava. Ponekad je porođaj brz da nema vremena za primjenu epiduralne anestezije. Poneked epidural daje "mjestimični" učinak - jedan dio je osjetljiv, a drugi neosjetljiv.

 

Može li bilo ko primiti epiduralnu anesteziju?
Većina žena može na ovaj način osigurati sebi bezbolan porođaj. Ipak, žene koje su imale operacije u području leđa, poremećaje srca ili krvi pa i alergije na anestetike svakako se trebaju posavjetovati s porodičnim ljekarom, ginekologom i anesteziologom.

 

Mora li žena ostati u krevetu nakon što primi epiduralnu?
Da. Žena može leći na bok i podignuti glavu za 30 stepeni. Budući da epiduralna anestezija odnosi i osjećaj iz nogu, žena ne može stajati i nositi svoju težinu. Zbog toga žena ne može ići u toalet ili šetati uokolo. Takođe, postoji stalna primjena infuzije i monitoring rada srca djeteta. Praćenje djetetovih otkucaja srca sprovodi se pomoću dva pojasa na ženinom stomaku.

 

 

 

Što se još može učiniti?
Zbog neosjetljivosti, ne postoji kontrola mokrenja. Stoga je potrebno postaviti kateter za odvođenje mokraće. Ovaj postupak povećava mogućnost infekcije mokraćnog sistema za 1-2% svaki put kad se napravi.

Hoću li se moći napinjati?
Tokom ove anestezije, često se ne osjeća stezanje materice. Ukoliko ih je žena svjesna, može se napinjati, ali ukoliko nije - ne može. Tada se dijete uvodi u porođajni kanal pritiskanjem na trbuh i vrh materice ili upotrebom pomoćnih pomagala. Obije metode imaju svoje rizike. Brojni stručnjaci smatraju kako period između dvije injekcije anestetika određuje sposobnost žene da osjeti stezanje i guranje.

 

Usporava li se ovako porođaj?
Neki porođaji su sporiji zbog upotrebe epiduralne anestezije. Kod drugih je porođaj brži jer je žena opuštenija.

Hoće li se za porođaj upotrijebiti forceps?
Forceps, odnosno porođajna kliješta, možda će biti potrebna za dovršavanje porodjaja. Njihova upotreba zahtijeva rezanje međice (epiziotomija) čime se povećava otvor porođajnog kanala. Upotreba forcepsa zahtijeva veću epiziotomiju, više šavova i potencijalno više boli.

 

Prednosti epiduralne anestezije

• Nema bolova tokom trudova i porođaja

• Za razliku od nekih drugih lijekova, ne čini ženu pospanom

• Vrlo malo lijeka dopire do djeteta

• Pojačan nadzor majke i djeteta daje trudnici veće povjerenje u osoblje

 

Nedostaci epiduralne anestezije

• Porodjaj se može usporiti jer se majka ne može pokretati

• Majka treba ostati u krevetu s glavom na istom nivou tokom cijelog porođaja

• Majci su potrebne neprestane infuzije i praćenje djetetovih otkucaja srca

• Majci se treba učestalo mjeriti krvni pritisak

• Potrebna je kateterizacija

• Možda će biti potrebna upotreba forcepsa za dovršenje porođaja

• Majka će imati vrlo malo kontrole nad svojim tijelom i vjerovatno neće uopšte osjećati proces porođaja. 

• Majka potpuno zavisi od sestara i ljekara za sve svoje potrebe

• Vrlo rijetko, ali ipak, postoje ozbiljni zdravstveni rizici 

 

Šta se još, osim epiduralne anestezije, može koristiti za umanjenje bolova?

Postoje i drugi načini smanjenja bolova tokom porođaja. Mnogim ženama pomažu tehnike naučene na kursevima za trudnice, a koji uključuju vježbanje opuštanja, masažu, smještanje, vizualizaciju, otklanjanje pažnje, koncentraciju i disanje. Ove vještine koje ne uključuju ljekove koriste se vašom vlastitom snagom i njima vi kontrolišite svoje tijelo.

Zaključak

Epiduralna anestezija je jedna od metoda za olakšavanje bolova i neprijatnosti tokom porođaja. Kontrola nad porođajem prepušta se medicinskom osoblju. Uključuje i određene rizike. No, odluka je vaša. Iscrpnim objašnjavanjem svega što se događa pri ovoj metodi porođaja pomažemo vam da postupak bolje razumijete i da se lakše odlučite.

Izvor: medicina.hr

Da li imate iskustvo sa epiduralnom anestezijom?

 
Share

 

Prijavite se za novosti!

* indicates required

Kolumna


Ko je online

Ko je na mreži: 41 gostiju i nema prijavljenih članova

Online shop - MONNA narukvice za sreću

Copyright MONNA magazin Podgorica Izjava o odgovornosti: Redakcija Monna magazina ne odgovara za sadržaj oglasa i plaćenih reklama

Login or Register

LOG IN